سیم

برای انتقال جریان الکتریکی از مکانی به دیگرمکان از سیم و بافه استفاده می‌شود. عامل انتقال جریان الکتریکی در سیم‌ها فلزّ رسانای جریان می‌باشد.

برای انتقال پتانسیل الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر از سیم‌ها که رسانای الکتریکی هستند استفاده می‌گردد. سیم‌ها عموماً از یک رسانای الکتریکی و یک عایق الکتریکی که به صورت روکش بر روی هادی قرار گرفته است تشکیل شده‌اند. هادی سیم‌ها سیم‌ها عموماً از جنس مس یا آلومینیوم یا ترکیبات آن‌ها ساخته می‌شوند. هدایت مس از آلومینیوم بهتر است بنابراین سیم‌های مسی عملکرد بهتری دارند گرچه گران‌تر هستند. عایق سیم‌ها از مواد پلاستیکی است که وظیفه آن تامین ایزولاسیون الکتریکی سیم دارای پتانسیل الکتریکی از محیط اطراف آن است. 
 سیم مفتولی: این سیم‌ها از یک رشته سیم تشکیل شده‌اند و به دلیل فرم‌پذیری مناسب در تابلوهای برق کاربرد دارند. در جریان‌های مختلف از ضخامت‌های مختلف این سیم استفاده می‌گردد.

سیم افشان: این سیم‌ها از تابیده شدن تعداد فراوانی از رشته‌های نازک سیم تشکیل شده‌اند و به همین دلیل انعطاف‌پذیری خوبی دارند. به دلیل قابلیت انعطاف خوب از آن‌ها در سیم‌کشی ساختمان استفاده می‌شود.


سیم لاکی: سیم لاکی تشکیل شده از یک رشته سیم است که بر روی آن لایه نازکی از عایق قرار گرفته است. به دلیل حجم عایق کمی که این نوع از سیم دارد، در سیم‌پیچی‌های موتور و ترانسفورماتور به وفور از آن استفاده می‌گردد به نحوی که به سیم ترانس معروف است. سیم لاکی یا سیم ترانس با قطر سطح مقطع آن شناخته می‌شود. این سیم از ضخامت 0.05mm تا 6mm در بازار موجود است که بسته به میزان جریان عبوری از آن ضخامت سیم تعیین می‌شود. به‌عنوان یک تقریب مهندسی عدد 4A/mm2 تقریب مناسبی برای چگالی جریان حداکثر سیم لاکی است.


 اندازه سیم های راد افشان سحر بر اساس سطح مقطع دسته بندی شده و مطابق جدول زیر می باشد .

5.5-0.75-1-1.5-2.5-4-6-10-16-25-35-50-70-95-120-150-185-240-300-400-500

به منظور تعیین کردن یک سیم اول تعداد رشته و بعد سطح مقطع سیم از هادیها را بیان می نمایند .برای مثال کابل 2*4 به معنی این است که یک سیم تشکیل شده از دو رشته هادی به سطح مقطع 4 سیم های فازو نول مقاطع گوناگونی دارند .

برای مشاهده انواع سیم ها می توانید اینجا را کلیک کنید .